Kult Miłosierdzia Bożego

 

 

Kult Miłosierdzia Bożego jest związany z wizjami św. siostry Faustyny Kowalskiej (1905–38) ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Pan Jezus, mówiąc o sobie „jestem miłością i miłosierdziem samym”, polecił siostrze Faustynie głoszenie światu tego orędzia i wskazał ludziom pięć sposobów wypraszania zbawienia dla siebie i całego świata:

– odmawianie koronki do Miłosierdzia Bożego,

– modlitwa przed obrazem Jezusa Miłosiernego,

– modlitwa w godzinie konania Chrystusa na krzyżu (godzina Miłosierdzia o 15.00),

– obchodzenie święta Miłosierdzia (pierwsza niedziela po Wielkanocy),

– szerzenie czci Miłosierdzia Bożego modlitwą, słowem i czynem – Pan Jezus obiecał za pośrednictwem s. Faustyny tym, którzy szerzą kult Miłosierdzia Bożego: „osłaniam przez całe życie jak czuła matka swe niemowlę, a w godzinie śmierci nie będę im sędzią, ale miłosiernym Zbawicielem”.

Bardzo intensywny rozwój kultu Miłosierdzia Bożego nastąpił po beatyfikacji i kanonizacji s. Faustyny przez św. Jana Pawła II.

W naszej parafii dzieło szerzenia kultu realizuje ks. dr Mariusz Bernyś, czciciel i znawca kultu Bożego Miłosierdzia, kapelan szpitala Uniwersytetu Medycznego w Warszawie przy ul. Banacha. Ks. kanonik Mariusz Bernyś w licznych utworach literackich opowiada o cierpieniu, wielkim Miłosierdziu Bożym, nawołuje do zawierzenia Miłosierdziu Bożemu, modlitwy za Ojczyznę, Rodaków i cały świat, głosi zwycięstwo miłości. W każdy trzeci piątek miesiąca o godz. 18.30 przewodniczy on w naszym kościele Eucharystii, po której ma miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, koronka do Miłosierdzia Bożego, konferencja oraz spotkanie wiernych.

 Podobne spotkania odbywają się 22 dnia każdego miesiąca w kaplicy szpitala na Banacha.

 

KORONKA DO BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

 (koronkę do Bożego Miłosierdzia odmawiamy na różańcu)

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

 (na początku)

• Ojcze nasz…

• Zdrowaś Maryjo…

• Wierzę w Boga…

(na paciorkach, na których zwykle odmawia się Ojcze nasz)

Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo Najmilszego Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa, na przebłagania za grzechy nasze i całego świata.

(na paciorkach, na których zwykle odmawia się Zdrowaś Maryjo – 10x)

Dla Jego bolesnej Męki miej miłosierdzie dla nas i całego świata.

(na zakończenie)

Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami i nad całym światem. (3x)

O Krwi i Wodo, któraś wytrysnęła z Serca Jezusowego jako zdrój miłosierdzia dla nas. Ufamy Tobie! (3x)

Jezu, ufam Tobie!.

JUBILEUSZ 2000 LAT ODKUPIENIA CZŁOWIEKA

9-LETNIA NOWENNA POKUTNA ZA POLSKĘ

W 2033 roku ludzkość będzie przeżywała jubileusz 2000 lat od śmierci Pana Jezusa na krzyżu, czyli odkupienia człowieka. Wymaga to od nas szczególnego przygotowania do tego wydarzenia, nazwanego „nowym stworzeniem”. Ofiara Chrystusa na krzyżu była najwyższym aktem miłosierdzia ze strony Boga, dlatego podejmujemy nowennę do Bożego Miłosierdzia.

Nowenna zaczyna się w 2024 roku. Odprawiamy 9-letnią nowennę do Bożego Miłosierdzia za Ojczyznę według nowenny przed Świętem Bożego Miłosierdzia, jaką Pan Jezus podyktował Świętej Faustynie. Znajdziemy ją w „Dzienniczku” Siostry Faustyny pod numerami: 1209-1229. Jest to nowenna 9-dniowa, a my przekładamy ją na 9 lat, czyli intencję pierwszego dnia nowenny: „za całą ludzkość” odmawiamy przez cały pierwszy rok, drugi dzień nowenny odmawiamy przez cały drugi rok i tak samo według intencji dnia odmawiamy kolejne lata.

Polska jest w centrum orędzia Świętej Faustyny: „Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje”(Dz. 1732), dlatego właśnie tę nowennę odmawiamy w intencji ocalenia naszej Ojczyzny.

Miłosierdzie Boże stało się główną drogą duchową Kościoła w trzecim tysiącleciu. Światowe centrum kultu Miłosierdzia w Łagiewnikach odwiedzali na początku tego millenium kolejni Papieże. Pan Jezus nazywa miłosierdzie „ostatnią deską ratunku” dla człowieka i całego świata. Gdy św. Jan Paweł II w czasie ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny 17.08.2002 roku konsekrował bazylikę w Łagiewnikach, dokonał wielkiego aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Na koniec homilii powiedział: „W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście”. Nowenna powinna zacząć się w Święto Bożego Miłosierdzia, czyli w drugą niedzielę po Wielkanocy. Jezus obiecał największe łaski na ten dzień: „która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii św., dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar” (Dz. 699). Kolejny rok nowenny zaczyna się w tym dniu, wtedy też następuje zmiana intencji według kolejnego dnia z nowenny napisanej przez św. Faustynę.

Udział w nowennie jest uczestnictwem w walce duchowej o ocalenie Ojczyzny, Kościoła i świata. Papież Benedykt podkreślał wielokrotnie, że najważniejszą rzeczą, jakiej nauczył się od św. Jana Pawła II, było doświadczenie w Kościele tego, z jak wielką mocą Miłosierdzie Boże stawia granice złu.

JAK ODPRAWIĆ NOWENNĘ

1. Uczestnictwo we Mszy św. i przyjęcie Komunii św.,

2. Jedna dziesiątka różańca,

3. Droga krzyżowa,

4. Koronka do Bożego Miłosierdzia z intencją nowenny,

5. Lektura duchowa – najlepiej fragment „Dzienniczka” św. Faustyny,

6. Litania lub inna dowolna modlitwa do św. Andrzeja Boboli,

7. Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu św. Jana Pawła II,

8. Post według własnych możliwości i uczynek miłosierdzia.

Nowennę możemy odmawiać indywidualnie lub w grupach i wspólnotach modlitewnych. Odmawiamy ją przez 9 lat raz w miesiącu. Najlepiej jeśli jest to trzeci piątek miesiąca, gdyż powstaje taki zwyczaj, że trzeci piątek miesiąca jest szczególnym dniem kultu Bożego Miłosierdzia. Jeśli jednak ktoś nie może w tym dniu, można ją przełożyć na inny dzień miesiąca.

Tak więc przez 9 lat jeden dzień w miesiącu poświęcamy na ofiarowanie się Bożemu Miłosierdziu w intencjach tej nowenny. Ważne, by ten dzień przeżyć w duchu Bożego Miłosierdzia w bliskości Jezusa i ofiarować go całkowicie Bożemu Miłosierdziu, aby obietnica Zbawiciela dotycząca Polski się wypełniła.

Jezu, ufam Tobie

 

 

 

v